Top white facebook2x Top white twitter2x Top white instagram2x Top white phone2x 0131 552 8560 Top white email2x Email us Top white webcam2x Webcam Top white search2x Basket Login Join
Home / Sailing Committee / Annual Prize-Giving / 2022 Prizegiving and Fireworks
☰ More
Home / Sailing Committee / Annual Prize-Giving / 2022 Prizegiving and Fireworks

2022 Prizegiving and Fireworks

1123075 orig

The 2022 season's annual Prizegiving Ceremony and Fireworks Display took place on the evening of Saturday 12th November, 2022 at the RFYC Clubhouse in Granton.

Proceedings began with a crowd of members assembling outside the clubhouse to stand together as the evening's sunset heralded the imminent annual firework's display which wooed the crowd with a brilliant spectacle of colourful explosions over the harbour. Matters then moved inside the clubhouse, where plenty of wonderfully warming food and drink were available to set the mood for the prize-giving that followed.

The full table of the evening's prize-winning members is shown below and a report from the evening that also includes thanks to a number of our wonderful members for their help in making the evening possible is available here in the news section of the site.

A selection of photos from the night, along with copies of the winning photography and log-book entries appear below the results table. Or why not head to facebook to see the full album: www.facebook.com/media/Annual Prizegiving 2022

2022 Prize Giving Trophy Award Winners and Runners-Up

CUP

Award

Boat

Winners' Helm

CDRE Kenneth Gumley Cup

Opening Regatta Fleet 1

Hariboat

Dermot Gorman*/ David Northridge*

2nd

Hizz Ya Wizz

Ken Allan*

3rd

Varrich

Rob Cowie*/ Peter Hall*/ John McLaren*

Moir Baxter Quaich

Opening Regatta Fleet 2

Dry Run

Charles Morton*

Lamb Tankard

West Cup 2 nd

Kismet

Sheena Kerr* / Cathy Ogden*

West Cup

West Cup JPR

Meteor

Peter Cooke*

Etchells Challenge Trophy

Evening Series Early Fleet 1

Wizz Too

Henry Boyd* / Helen Horsfall*

2nd

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

3rd

Hizz Ya Wizz

Ken Allan

HBJ Trophy

Evening Series Early Fleet 2

Dry Run

Charles Morton

Aberdour Mills Cup

Saturday Series Early Fleet 1

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

2nd

Humdinger

Anthony Tait*

3rd

Hizz Ya Wizz

Ken Allan

Strang Quaich

Saturday Series Early Fleet 2

Hera

Michael Tasker*

2nd

Zoom

John Lane*

3rd

Zoom

Megan Elias*

Burntisland Challenge Trophy

Evening Series Mid Fleet 1

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

2nd

Kismet

Sheena Kerr/ Cathy Ogden

Tartan Cup

Evening Series Mid Fleet 2

Willpower

Will Davies*

Brittania Trophy Half Model

Edinburgh Regatta
(awarded by the race management team for best performance)

Amare

Ian Rogers*

Garrick Angus Trophy

Saturday Series Mid Fleet 1

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

2nd

Hopscotch

Louise Harney*

Kings Cup

Saturday Series Mid Fleet 2

Dry Run

Charles Morton

Pennel Trophy

Pennel Trophy Race 1 st

Hizz Ya Wizz

Ken Allan

2nd

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

3rd

Bonnie

Sam McBride*

Beacon Trophy

Inchkeith Trophy JPR

Kamma

Ken Allan

Neilson Plate

Neilson Plate Race 1 st

Kismet

Sheena Kerr / Cathy Ogden

Jubilee Cup

Jubilee Cup JPR

Hariboat

Derek Gorman/ David Northridge

2nd

Wizz Too

Henry Boyd / Helen Horsfall

3rd

Cirrus

Stephen D'Agostino*

CMDRE Marshall Napier Cup

Festival Series Cruiser

Border Maid

Patrick Angier*

Carmichael range Rover Quaich

Festival series One Design

Flare

Derek Gibb*

Crombie Cup

Crombie Cup 1 st

Willpower

Will Davies

2nd

Kismet

Sheena Kerr/ Cathy Ogden

Coronation Cup

Coronation Cup Race 1 st

Cirrus

Stephen D'Agostino

HRH Princess Royal Quaich

Coronation Cup Race 2 nd

Hera

Michael Tasker

3rd

Timania

Richard Maspero*

Capricorn Trophy

Evening Series Late Fleet 1

Hariboat

Derek Gorman/ David Northridge

2nd

Kismet

Sheena Kerr/ Cathy Ogden

3rd

Cacciatore

Stewart Robertson*

Miller Cup

Evening Series Late Fleet 2

Dry Run

Charles Morton (kept by Kari Ruskaanen)

2nd

Willpower

Will Davies

Crawford Cup

Crawford Cup JPR

Ingrid

Torben Sell*

IOD Quaich

Surry Cup JPR

Varrich

Peter Hall*

H-Boat National Championship

One Design (H-Boat Class) 2022

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

Sharp Cup

Cadet Regatta

Topper

Porter Cruickshank De Farias*

IOD Championship Cup

Autumn Points

Kismet

Sheena Kerr / Cathy Ogden

2nd

Hizz Ya Wizz

Ken Allan

Inveralmond Cup

H-Boat Season Champion

Hariboat

Dermot Gorman/ David Northridge

Robin Cup

Dragon Season champion

Kismet

Sheena Kerr / Cathy Ogden

Bolan Cup

Squib Season Champion

Dry Run

Charles Morton

Almond Cup

Cadet of the year

-

Archie Brindle*

CDRE McQueen Cup

Log on the night

-

Torben Sell / Alex Gunnarsson*

2nd

Ken Allan / Paul Lundberg (Murphy)

Maja Trophy

Photo on the night artistic merit

-

Mark Harding*

Bells Shield

Photo on the night amusing

-

David Penny*

Debutante Trophy

For Service to the Club

-

The Harbour Team/ Brian Robertson

Downloads

1123107 1224x 1123093 1224x 1123081 1224x 1123079 1224x 1123077 1224x 1123085 1224x 1123083 1224x 1123087 1224x 1123089 1224x 1123091 1224x 1123095 1224x 1123097 1224x 1123099 1224x 1123101 1224x 1123103 1224x 1123105 1224x 1121969 1224x 1121979 1224x

Last updated 10:51 on 23 November 2022

Top white facebook2x Top white twitter2x Top white instagram2x
© 2022 Royal Forth Yacht Club powered by Sailing Club Manager